7 Nawyków Skutecznego Działania w Zarządzaniu Sobą

Stephen R.Covey proponuje wykształcenie w sobie kilku nawyków, które pozwolą osiągnąć harmonię we wszystkich sferach życia. Jego podejście pokazuje, że sami jesteśmy „kowalami swojego losu”. O jakich to nawykach mówi Covey?

7 Nawyków Skutecznego Działania

 

1. Bądź Pro aktywny

Bycie pro aktywnym oznacza zaakceptowanie faktu, że jesteś odpowiedzialny za swoje życie. Twoje decyzje lub zaniechania mają na nie bezpośredni wpływ. Jednym słowem to przede wszystkim od Ciebie zależy, co osiągnąłeś i co jeszcze osiągniesz. To nie inni są odpowiedzialni za Ciebie, jesteś w końcu wolnym człowiekiem i to Ty decydujesz.

 

2. ZACZYNAJ Z WIZJĄ KOŃCA

Drugi nawyk to świadome wyznaczanie sobie celów, które chcemy osiągnąć. Nie ma sensu zaczynać czegokolwiek, jeżeli nie wiadomo gdzie to nas zaprowadzi. Jeżeli zaczynasz działać ustal, co chcesz osiągnąć.

 

3. NAJPIERW RZECZY NAJWAŻNIEJSZE

Najpierw rzeczy najważniejsze. Bez przedkładania rzeczy ważnych nad rzeczy mniej ważne ryzykujemy to, że nie zdążymy tymi najważniejszymi odpowiednio się poświęcić. Większość z nas wie, że ćwiczenia fizyczne są ważne, ale często odkładamy je na później ze względu na pilną pracę. Pytanie co jest ważniejsze? Covey proponuje określenie co jest najważniejsze dla nas, a później ułożenie sobie życia w taki sposób, aby to rzeczy ważniejsze miały priorytet przed pilnymi.

 

4. MYŚL W KATEGORIACH WYGRANA-WYGRANA

Myśl w kategoriach wygrana-wygrana to pierwszy z nawyków skierowanych wobec innych ludzi. Staraj się w każdej sytuacji podchodzić do interakcji z ludźmi w taki sposób, aby obie strony były zadowolone. Nie oznacza to, że masz być miły/miła za wszelką cenę własnym kosztem. Wprost przeciwnie! Obie strony muszą być zadowolone. Ten nawyk to zastanawianie się, czego może oczekiwać druga strona, jak możemy razem dojść do satysfakcjonującego rozwiązania.

 

5. STARAJ SIĘ NAJPIERW ZROZUMIEĆ, PÓŹNIEJ BYĆ ZROZUMIANYM

Staraj się najpierw zrozumieć innych, zanim sam zaczniesz prosić o zrozumienie. Nie jest to proste, ale jest niesamowicie skuteczne! Jeżeli rozumiesz drugą osobę, zrozumiesz, o co jej chodzi, zjednasz sobie ją i jej zaufanie. Dużo łatwiej Ci wtedy znaleźć rozwiązanie problemu, dotrzeć do tej osoby, kiedy okażesz zrozumienie i empatię. Dlatego właśnie, że poświęcasz na wstępie swój wysiłek po to, by zrozumieć.

 

6. SYNERGIA

Synergia. To oficjalne tłumaczenie, bo po angielsku to czasownik. Najbardziej poprawie będzie przetłumaczyć to, jako Twórz Synergię. To efekt, który możesz osiągnąć jeżeli szczerze, z szacunkiem i w oparciu o zasadę wygrana- wygrana zaczniesz pracować z pracownikiem nad osiągnięciem celu. Dzięki kreatywnemu podejściu jesteście w stanie osiągnąć o wiele, wiele więcej niż gdyby można było to zrobić działając osobno.

 

7. OSTRZENIE PIŁY

Ostrzenie piły. To pamiętanie, że człowiek musi rozwijać się równomiernie w czterech obszarach. Duchowym, fizycznym, społecznym i umysłowym. Ostrzenie piły to nawyk odnowy, upewniania się, że stale rozwijasz się w każdym z tych obszarów. Wiesz, jakie są twoje wartości i cele (duchowy), dbasz o swoje zdrowie i kondycję (fizyczny), utrzymujesz dobre stosunki z innymi (społeczny) i nie pozwalasz osłabnąć intelektowi (umysłowy).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *