Które umiejętności osobiste warto rozwijać?

Odnoszenie sukcesów w pracy nie jest uzależnione jedynie od wiedzy oraz umiejętności twardych, czyli tych, które ściśle wiążą się z wykonywanymi zadaniami. Ważne są jeszcze kompetencje miękkie, czyli te, które wiążą się z osobowością. Takich cech, które warto posiadać jest wiele. Wśród nich jest kilka takich, które mają kluczowe znaczenie dla odnoszenia sukcesów. Są ważne bez względu na to, w jakiej branży się działa.

Zaangażowanie, motywacja i nastawienie na rozwój

Bez zaangażowania oraz motywacji może być trudno osiągać swoje cele, czy to osobiste, czy zawodowe. Jeśli cechy te rozwinięte są na niskim poziomie, może być też problem ze znalezieniem pracy. Zaangażowanie to ilość energii, uwagi, wysiłku, jakie wkłada się w osiągnięcie czegoś. Posiadanie takiej cechy u pracowników jest bardzo cenne dla pracodawców, bo dobrze wykonują oni swoje zadania. Takie osoby interesują się też tym, co dzieje się w firmie, jej celami oraz rozwojem. Aktywnie uczestniczą na różnych zebraniach. Silna motywacja sprawia, że zaangażowanie nie maleje pomimo pewnych przeciwności czy spadku formy oraz chęci do działania. Jeśli z tymi dwiema cechami współistnieje jeszcze nastawienie na rozwój, to sukces jest w zasięgu ręki. Jeśli to nastawienie istnieje, to w tym, co się robi, chce się mieć coraz większe umiejętności i kompetencje. Sposobów na rozwijanie ich jest wiele. Jednym ze sposobu jest uczestnictwo w szkoleniach miękkich dla pracowników przeprowadzanych przez firmy szkoleniowe np: Maciołek&Wspólnicy.

Wykazywanie inicjatywy, otwartość na zmiany, komunikowanie się, współpraca w grupie

Oto kolejne cztery umiejętności osobiste, które bardzo ułatwiają i wykonywanie swoich zadań, i odnoszenie sukcesów. Wykazywanie inicjatywy przez pracowników jest cenione, ponieważ na ogół pracodawcy spotykają się z biernymi postawami. Rozwój umiejętności osobistych powinien także obejmować zwiększanie otwartości na zmiany. Jeśli jest niska, można przegapić szansę, która mogłaby przynieść wiele korzyści, jedynie w wyniku pewnych blokad wewnętrznych przed zmianami. Komunikowanie się oraz współpraca w grupie to cechy wiążące się z kontaktami. Jakakolwiek praca zawsze wiąże się z kontaktem z ludźmi. Dobre umiejętności w tym zakresie pomogą jasno precyzować swoje oczekiwania, wyrażać własne zdanie oraz zachowywać się asertywnie. Dają zdolność współpracy dla odnoszenia wspólnych korzyści.

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *