Jak idealnie zarządzać zespołem – szkolenia

Szkolenia to obecnie bardzo popularna forma rozwoju zawodowego. Ich rozbudowana oferta nie jest jednak przeznaczona wyłącznie dla szeregowych pracowników. Menadżerowie i przełożeni także powinni mieć na uwadze, że korzystanie z nich pozwoli im lepiej wykonywać swoje obowiązki. Zadaniem dobrego szefa jest sprawne zarządzanie zespołem podległych mu pracowników. I właśnie w tym zakresie osoba na kierowniczym stanowisku powinna się szkolić. Dając tym samym dobry przykład swoim podwładnym i motywując ich do rozwoju zawodowego.

 

Najważniejsze cechy dobrego przywódcy

Motywacja, komunikacja oraz konstruktywna krytyka. Oto najczęściej poruszane tematy na szkoleniach z zakresu zarządzania zespołem. Można zakładać, że właśnie z nimi większość przełożonych ma problem. Szukają zatem wsparcia i wiedzy, dotyczącej tych elementów ich pracy. Na dobrym kursie mogą dowiedzieć się, że motywowanie pracowników to nie tylko podwyżki czy nagrody finansowe, ale również budowanie przyjaznej atmosfery w miejscu pracy i pokazanie podwładnemu, że to co robi ma sens. Na szkoleniu kierownicy zespołów mają też okazję poznać zasady skutecznej komunikacji. Co więcej, mogą poćwiczyć wydawanie zrozumiałych poleceń i dokładne określanie obowiązków poszczególnych podwładnych. W ramach wzajemnej komunikacji rolą przełożonego jest także zadbanie o stworzenie warunków do konsultacji, na przykład w razie wątpliwości.

Kurs dotyczący efektywnego zarządzania to często okazja do nauki, jak krytykować konstruktywnie. Niestety wielu przełożonych za bardzo daje się ponieść emocjom. Krzyczą i odreagowują na pracownikach złość, zamiast omówić z nimi błędy, dać im szansę się wytłumaczyć, ale przede wszystkim wspólnie wyciągnąć wnioski. Także dla siebie. Dobry przełożony rozumie, że pomyłki pracowników to także po części ich odpowiedzialność.

 

Kurs dobrze dopasowany

Kursy z zakresu zarządzania zespołem mogą mieć charakter ogólny i przekazywać wiedzę, na temat najbardziej nurtujących czy problematycznych kwestii, związanych z takimi obowiązkami. Niektóre programy są jednak o wiele bardziej sprecyzowane. Ich uczestnicy mają możliwość skupienia się na wybranych zagadnieniach. Tych, które przykładowo na co dzień sprawiają im najwięcej problemów. Pracując nad nimi, również dąży się do bycia jak najlepszym liderem swojego zespołu.

 

Kursy tradycyjne lub organizowane online

Kierujący nawet niewielkim zespołem mają co robić. Dlatego też wielu menadżerom trudno znaleźć czas na szkolenie. Ukłonem w ich stronę są coraz popularniejsze kursy online. Dzięki nim wiedzę można zdobywać w dowolnym miejscu i czasie. Warto jednak pamiętać, że tradycyjne szkolenia także mają swoje zalety. Można bowiem bezpośrednio spotkać się z prowadzącymi i dopytać o szczegóły. Poza tym taka formuła najczęściej obejmuje szerszy materiał, zatem przyswaja się więcej wiedzy. Kursy stacjonarne mają też z góry opracowany plan zajęć, do którego uczestnicy muszą się dostosować. Wykupując szkolenie realizowane online, niekiedy trudno się zmobilizować do zapoznania z materiałem. Zwłaszcza jeżeli pracownicy nieustannie przychodzą z kolejnymi pytaniami czy propozycjami.

Każdy manager, który chce być dobrym przywódcą musi umieć efektywnie zarządzać zespołem, dlatego zapraszamy wszystkich chętnych na szkolenie zarządzania zespołem do krakowskiej firmy szkoleniowej- Maciołek&Wspólnicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *