Jak skutecznie zarządzać różnorodnością pokoleniową? Poradnik

Różnorodność pokoleniowa jest istotnym elementem życia każdego z nas. W obecnym świecie oprócz odmiennych poglądów i postrzegania świata, coraz bardziej widoczne jest różne podejście w odniesieniu do ścieżki kariery.

Na początek – określmy pokolenie

Jak skutecznie zarządzać różnorodnością pokoleniową? PoradnikWedług najnowszej kategoryzacji, każdy z nas należy do jakiegoś pokolenia. Obecnie pokoleniami wchodzącymi na rynek są tak zwane pokolenia X, Y i Z. Każde z nich charakteryzuje się określonymi cechami i podejściem do otaczającej rzeczywistości.

Pokolenie X

Do pokolenia X należą osoby urodzone w latach 60-tych i 70-tych XX wieku. Dla tej grupy osób jednym z najważniejszych aspektów życia jest praca. Ich obecne podejście opiera się głównie na nauce otaczającego świata, i wpasowywaniu się w nowoczesne trendy.

Pokolenie Y

Pokolenie Y to osoby, które urodziły się w latach 80-tych i 90-tych XX wieku. Był to już czas, kiedy w Polsce rozwijał się wolny rynek. Osoby te wychowane były już w dobie internetu, i wszelkie obecnie nowinki techniczne nie stanowią dla nich wyzwania.

Pokolenie Z

Ostatnim pokoleniem czyli Z są osoby urodzone przed rokiem 2000. Są oni mocno uzależnieni od technologii, a ich relacje towarzyskie opierają się głównie na korzystaniu z komunikatorów, forów i czatów. Są oni doskonałymi pracownikami jeśli chodzi o mnogość zadań wykonywanych w tym samym czasie.

Zarządzanie pokoleniami – wyzwanie dla kierowników

Zarządzanie grupą pracowników wywodzących się z różnych grup pokoleniowych jest niewątpliwym wyzwaniem. Jest to ciężkie i czasochłonne zadanie dla obecnych i kolejnych menedżerów.

Każde z wymienionych pokoleń charakteryzuje się innymi cechami a także poglądami. Ponadto ich oczekiwania względem rozwoju kariery są diametralnie różne, a interesy poszczególnych grup bardzo często są ze sobą sprzeczne. Nie musi to jednak być zawsze przeszkodą. Dzięki właściwemu połączeniu w zespole pracowniczym, będziemy w stanie osiągnąć wspaniałe rezultaty. Połączenie sumiennych pracowników z pokolenia X wraz z żywiołową grupą pracowników pokolenia Z, może stanowić doskonały miks umiejętności. Wszak w różnorodności tkwi siła.

W celu poszerzania wiedzy z zakresu zarządzania różnorodnymi zespołami pokoleniowymi warto sprawdzić ofertę firmy GenWhy, która zajmuje się organizowaniem i przeprowadzaniem szkoleń.

Tylko dzięki indywidualnemu podejściu do grupy jak i poszczególnego kandydata, będziemy w stanie osiągnąć satysfakcjonujące nas rezultaty. Nie powinniśmy ignorować zagadnień związanych z kadrami i ich zarządzaniem, gdyż to od nich w pełni zależą losy i kierunek rozwoju naszej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *