Wady i zalety szkoleń wewnętrznych

Szkolenia wewnętrzne są coraz chętniej realizowane na polskim rynku, jednak warto zadać sobie najpierw pytanie, czy takie szkolenia zawierają w sobie większą ilość wad, czy też zalet. Taka forma szkolenia opiera się głównie na realizowaniu pewnych ćwiczeń w miejscu pracy, dzięki czemu można znacząco podnieść kompetencje zawodowe pracowników. Szkolenia odbywają się na stanowiskach pracy, na których codziennie przebywają pracownicy, aby efekty takich szkoleń były jeszcze bardziej zadowalające dla obu stron.

Największe zalety

Do największych zalet szkoleń wewnętrznych zaliczyć można przede wszystkim to, że pracownik pozna dokładnie specyfikację swojego miejsca pracy. Dodatkowo zwiększy się momentalnie wydajność pracy, a więc koszty, które zostaną przekazane na przeprowadzanie takich szkoleń mogą w bardzo szybkim tempie się zwrócić. Oprócz tego warto oczywiście zwrócić uwagę na to, że przy pomocy takich szkoleń można rozwiązywać w ekspresowym tempie wszystkie problemy, które pojawią się na stanowisku pracy, podczas realizowania obowiązków służbowych. Można też od razu wiedzę teoretyczną, którą uzyskało się na takich szkoleniach wewnętrznych wykorzystać w praktyce, a co za tym idzie istnieje większe prawdopodobieństwo, że wiedza zostanie prawidłowo wykorzystana.

Największe wady

Takie szkolenia mają w sobie jednak również kilka wad. Przede wszystkim wszyscy pracownicy, którzy biorą udział w takich szkoleniach mają dość ograniczone pole manewru, jeśli chodzi o przyswojoną podczas takich szkoleń wiedzę. Często takie szkolenia są także przeprowadzone w niezbyt profesjonalny sposób, ponieważ osoby odpowiadające za to nie przywiązują do tego tak wielkiej wagi. Dodatkowo takimi szkoleniami zajmują się też często osoby, które nie posiadają odpowiednich zdolności pedagogicznych, a to może doprowadzić do tego, że szkolenia okażą się być niezbyt efektywne. Jak widać takie szkolenia niosą za sobą zarówno zalety, jak i wady, więc właściciele firm powinni poważnie się nad tym zastanowić, czy aby na pewno inwestować w takie szkolenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *