Wykorzystanie gier w szkoleniach

Aby utrzymać się na rynku pracy, należy stale podnosić swoje kompetencje. Również, nowoczesne firmy wiedzą, iż warto inwestować w szkolenia swoich pracowników. Coraz bardziej zdają sobie sprawę, że wydajny podwładny musi być zaangażowany i zmotywowany. To czynniki, które gwarantują, iż zarówno jednostka, jak i cały zespół będą zadowoleni ze swojej pracy. Ich stopień satysfakcji wpływa w bezpośredni sposób na kreatywność i pełne wykorzystanie swojego potencjału. Jednak, patrząc na ofertę szkoleniową, która obecnie jest dostępna, można dostać zawrotu głowy. Szefowie mają nie lada problem do rozgryzienia, gdy mają wybrać te wartościowe. Po wnikliwej analizie, wielu decyduje się na inwestycje w szkolenia, które wykorzystują gry, jako praktyczną i skuteczną metodę wykorzystywania zdobytych umiejętności.

Gry szkoleniowe

Gry szkoleniowe koncentrują uwagę i energię uczestnika na ćwiczonym zadaniu. Dzięki temu można łatwo odciąć się od świata zewnętrznego. To najlepszy sposób na rozwój. Aby osiągnąć cel, trzeba przestrzegać reguł, w pełni zaangażować się, wykrzesać z siebie maksimum swoich możliwości, by osiągnąć sukces. Bardzo często gry zakładają interakcje z innymi graczami, tak więc trzeba nauczyć się współpracować. Równocześnie, pojawia się element rywalizacji. Istotnym elementem gier są jasne reguły i natychmiastowa informacja zwrotna. Gracze uczą się akceptować porażki i wyciągać wnioski z popełnionych błędów. Z kolei, szkolenia dla menadżerów, w których wykorzystywane są gry, mają uświadomić im problemy decyzyjne, które posiadają. Uczą, jak minimalizować podejmowanie błędnych decyzji.

Z punktu widzenia uczestnika, gra szkoleniowa jest ekscytująca i wciągająca. Przez wysoki stopień zaabsorbowania grą i włożenie w nią maksimum energii, jest też bardzo wyczerpująca. Jednak jest to sposób na zmianę postaw i zachowań, które zachodzą szybciej i bardziej naturalnie. W grach stosuje się różne metody nagradzania, bez kar. Dzięki temu łatwiej wyjść ze swojej strefy komfortu. Usunięcie lęku przed porażką zachęca do nauki oraz większej otwartości i śmiałości. W bezpiecznym środowisku można przetestować nowe rozwiązania. Nie trzeba bać się eksperymentowania. To także sposób na zacieśnienie więzi w grupie. Większa integracja przekłada się na lepszą współpracę w przyszłości. Poznajemy swoich współpracowników w innej perspektywie i na innym poziomie.

 

Symulacyjne gry szkoleniowe

Gry symulacyjne to jedne z najbardziej popularnych metod prowadzenia szkoleń. W związku z tym, iż dostęp do wiedzy jest obecnie niemal nieograniczony, rola szkoleniowca musiała się zmienić. Symulacje stosowane w grach, uczą, jak przekładać wiedzę na praktykę. W przypadku, gdy tematyka szkolenia dotyczy kompetencji miękkich i zmiany postawy uczestnika, gra toczy się na poziomie emocjonalnym. To świadome angażowanie się w nową rolę.

Podsumowując, gry mają za zadanie odwzorowywać realne sytuacje, pomagać zrozumieć treści teoretyczne, które są skomplikowane oraz motywować uczestników do działania i utrzymywać ich zaangażowanie na stałym poziomie.

1 Comment for “Wykorzystanie gier w szkoleniach”

Trener Rozwoju

says:

Super wpis!
Nie sposób mi nie polecić gry, którą ja już stosuję od lat przy pracy zarówno z młodzieżą, jak i ze starszymi pracownikami. Jest to Wieża Liderów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *