Budżet czasu – Na co zużywamy nasz czas?

W gospodarowaniu czasem pomoże Ci także:

1. Rozplanowanie pracy na cały tydzień

Najwydajniej pracujemy we wtorki, środy i czwartki. Na te dni planuj najtrudniejsze zajęcia. Najprostsze zadania wykonaj w poniedziałek. W piątek skończ wszystko i zaplanuj pracę na kolejny tydzień.

2. Opracowanie systemu organizacji czasu służbowego

Najlepiej opracować i przestrzegać planu, który uwzględnia Twoje możliwości i potrzeby służbowe. Dzień pracy ma osiem godzin, ale pracę planuj na mniej, by mieć rezerwy czasowe na nieprzewidziane sytuacje.

 

3. Rejestracja i analiza czasu pracy

Najlepiej okresowo dokonywać rejestracji swojego czasu pracy i poddawać go analizie, aby określić, które czynności są zbyt pracochłonne, gdzie tkwią rezerwy i jak usprawnić gospodarowanie czasem. Pracochłonność nie zawsze idzie w parze z efektywnością.

 

4. Nie odkładaj spraw do późniejszego załatwienia

To bardzo zły nawyk. Gdy prace się spiętrzą, nie zdążysz wszystkiego wykonać na czas. A jeśli nawet Ci się to uda, to wykonasz swoje obowiązki pobieżnie i niedokładnie. Wciąż będziesz mieć poczucie, że z czymś zalegasz, przez co możesz przeżywać dyskomfort i podenerwowanie.

 

5. Wyprzedzaj problemy

Jeśli przeznaczysz część czasu na sprawy przyszłościowe (czyli zainwestujesz w czas), zyskasz na tym, gdyż w przypadku pojawienia się problemu – szybciej go opanujesz.

 

6. Nie bój się nowości

O ile firmę stać na to, poproś szefa o wyposażenie techniczne Twojego stanowiska pracy, poczynając od nowoczesnego komputera, a na kalendarzu elektronicznym kończąc.

 

7. Podnoś swoje kwalifikacje zawodowe

Twoja praca będzie wówczas sprawniejsza i mniej czasochłonna. Ćwicz szybkie czytanie i notowanie, staraj się zrutynizować pewne stałe czynności, aby wykonywać je pewniej, szybciej i z mniejszym obciążeniem.

 

8. Dbaj o swoją kondycję fizyczną i psychiczną:

rób przerwy w pracy i wykorzystuj je na wykonanie kilku ćwiczeń ruchowych, co pozwoli Ci odprężyć się i zredukować napięcie,  czas wolny przeznaczaj dla bliskich i na wypoczynek, w rozkładzie zajęć uwzględniaj swoje biorytmy, aby działania wymagające maksymalnej koncentracji przypadały na porę największej sprawności umysłowej, przestrzegaj godzin rozpoczynania i kończenia pracy.

 

9. Zadbaj o miły wystrój pomieszczenia

W miłym otoczeniu pracuje się lepiej i przyjemniej. Dzięki temu czas poświęcony na Twoją pracę jest wykorzystywany efektywniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *