Trzy Kluczowe Narzędzia w Zarządzaniu Czasem

Trzy narzędzia, które umożliwiają efektywne zarządzanie czasem to:

– przygotowanie listy zadań do wykonania
– wpływ na innych ludzi
– realizacja

1. Przygotowanie listy zadań do wykonania:

Odnosi się do określenia przepływu zadań i przewidzeniu charakteru Twoich przyszłych obowiązków na podstawie prac, które zlecono Ci w niedawnej przeszłości oraz na opracowaniu odpowiedniego planu.
Lista zadań umożliwia zaplanowanie przebiegu kolejnych dni i w ten sposób przeznaczenie odpowiedniego czasu na powtarzające się obowiązki. Umożliwia też uwzględnienie czasu na rozwiązanie problemów oraz wykorzystanie pojawiających się możliwości.
Jednocześnie tego typu planowanie pozwoli Ci jasno określić i wyegzekwować warunki, na jakich zamierzasz wykorzystać czas pracy.

 

2. Wpływ na innych:

Oznacza sposoby komunikacji z otaczającymi Cię osobami – kolegami z pracy, klientami oraz menedżerami. Pojęcie to odnosi się do sposobu w jaki zarządzasz ich oczekiwaniami i kształtujesz ich zachowanie, tak by cele, do jakich dążą, współgrały z Twoimi. Jesteś w stanie wywrzeć wpływ na każdego człowieka, włączając w to przełożonych. W ten sposób zyskasz szansę na poprawę stosunków między Wami, jednocześnie osiągając większą kontrolę nad własnym czasem i zadaniami.
Należy odróżnić wpływ od manipulacji – wpływ dotyczy ulepszenia metod komunikacji i przyczynia się do zwiększonej satysfakcji obu stron.

 

3. Realizacja:

Dotyczy ona efektywnej integracji nowych nawyków, rozwiniętych na bazie technik zarządzania czasem, z dotychczasowym stylem życia. Należy ją dobrze zaplanować oraz powoli i ostrożnie przeprowadzać, by pojedyncze sukcesy stały się częścią stałego procesu poprawy.
Pamiętaj, że zmiany nie dokonują się w ciągu jednej nocy. Dzieje się tak dlatego, że ani organizm człowieka, ani jego umysł nie zostały przystosowane do gwałtownych, stałych zmian, a podobna zasada determinuje nasze zachowanie w pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *